VERDENĖ MONIKA VALKIUNAITĖ 


Savanos (demo)

2023 04 11–2023 04 29


Parodoje eksponuojami darbai, nuo kurių dailininkė pradėjo kurti didelį paveikslų ciklą „Savanos“.  Tai – tarsi įžanga, anonsas ar priešistorė ilgos ir spalvingos kelionės į dekoratyvų augalų ir gyvūnų motyvų pasaulį. „Savanos“ peizažuose gausu ornamentų, brūkšnelių, taškelių, kurie ir sukuria dinamišką vaizdą, žadantį susitikimą ne tik su egzotiškų gyvūnų ir augalų pavidalais, formomis, bet ir su paslaptingais archetipiniais ar toteminiais reiškiniais. Čia trykšta autorės vaizduotė, ryškios spalvos, tai – tarsi žvilgsnis  į tolimo krašto motyvus vaiko akimis (tikrovėje sausringos savanos spalvos nebūtinai tokios įvairios ir ryškios).  Dailininkė sukūrė pasaulio, į kurį dar neįžengė žmogus, scenografiją, o žiūrovo vaizduotei paliekama laisvė kurti siužetus, kas galėtų vykti šioje aplinkoje (safaris, susitikimas su savuoju „aš“ ar protėvių dvasiomis). Savanų motyvai reprezentuoja ne tiek konkrečias vietas ar florą ir fauną, kiek autorės fantazijų pasaulį, painius nenurimstančios pasąmonės užkaborius, vidino vaiko lūkesčius ir baimes, atsiribojimą nuo kasdienės tikrovės ir buities. Šioje fejerijoje esama ne tik linksmumo, bet ir dalelės masinančio baugumo, nesaugumo – jausmų, kuriuos patiria vaikai, klausydamiesi šiurpių: už krūmų ir žolių gali slėptis plėšrūnai, piktos dvasios. Esama ir vos nujaučiamo pavojaus įžengus į šį fantastinį pasaulį prarasti su tikrove siejantį siūlą, būti pakerėtam, pasiklysti. Ši pavojaus nuojauta, nejauka apsaugo autorę nuo beprasmio dekoratyvumo ar „disnėjiško“ sužmogintų gyvūnų vaizdavimo, kartu – ir nuo supaprastinto, pasaldinto vaiko sąmonės  traktavimo.        

Verdenė Monika Valkiūnaitė baigė scenografijos magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Kūrė scenografiją Kretingos vaikų ir jaunimo teatro „Atžalynas“, Klaipėdos lėlių teatro spektakliams. Dalyvauja grupinėse parodose, surengė tris personalines parodas.


Verdenė Monika Valkiūnaitė apie parodą:

Žodis „savana“ vaikystėje man skambėdavo nepažįstamai, magiškai. Prieš pradėdama tapyti „Savanų“ ciklą, perskaičiau ir peržiūrėjau galybę iliustracijų vaikams, prieinamų internete. Paveiksliukai dažniausiai būdavo bendrai apie savanoje Afrikoje gyvenančius gyvūnus. Mačiau ten įvairiausių formų gyvūnų, tačiau būtinai linksmų, žaismingų ir  įsimintinų. Kuo ilgiau ieškojau medžiagos, tuo aiškiau supratau pati vis dar esanti tik vaikas. Todėl likau prie savo žaidimų pasaulio drobėje, iliustruodama, atkartodama savanas, kurių niekada nesu mačiusi, gyvūnus, gyvai regėtus tik keletoje Europos zoologijos sodų, paversdama savo vaikystės stebuklo atsiminimų fragmentais ir spalvų mirguliavimu.

Darbų cikle nagrinėju santykį su vieta ir gyvūnija, kurių neteko empiriškai bei artimai pažinti

Pateikiu demo versiją, pirmuosiu ciklo paveikslus, leidusius atrasti stilistiką ir pradėti pasakoti savą savanos istoriją.


Parodos kuratorė Elena Antanavičiūtė


Krepšelis

Krepšelis tuščias.